YAĞLI TİP DAĞITIM TRANSFORMATÖRLERİ

Dağıtım transformatörleri elektrik enerjisini orta gerilimden  (3.3-36 kV), alçak gerilime (≤1000 V) indirmekte kullanılır.
Dinamik Group 25 kVA’dan 4000 kVA’ya kadar yağlı tip dağıtım transformatörleri üretmektedir.
• Dağıtım transformatörleri tek ya da üç fazlı olarak sipariş edilir.
• Dinamik Group, üretimlerinde katkılı veya katkısız mineral yağ kullanmaktadır. Eğer talep edilirse yanmaz sıvılar da kullanılır.
• Dağıtım transformatörleri; ONAN (yağ-doğal hava-doğal) ONAF (yağ-doğal hava zorunIu-fanlı) soğutma sistemleri ile üretilmektedir.
• Dağıtım transformatörleri atmosfere açık genleşme depolu, atmosfere kapalı veya gaz yastıklı hermetik olarak üretilir.
• Dağıtım transformatörleri boşta kademe değiştiricili veya yükte kademe değiştiricili olarak üretilir.
• Dağıtım transformatörleri kablo kutulu veya koruma kutulu olarak üretilir.
• Dağıtım transformatörleri porselen izolatörlü veya geçme buşingli (pIug-in) olarak üretilir.

Dinamik Group’un amacı müşteri isteklerini eksiksiz yerine getirmek ve müşteriye yüksek kalite sunmaktır. Dinamik Group dağıtım transformatörlerini müşteri istekleri, sözleşme şartları ve teknik standartlara (TS 267 EN 60076-1, IEC 60076-1, BS 171, DIN, ANSI, ENEL, ENDOSA, CSA, vb.) göre üretir.

 

Aksesuarlar

Transformatörleri korumak için başlıca aşağıdaki aksesuarlar kullanılır.
1. Yağ Seviye Göstergesi
Manyetik yağ seviye göstergesi genleşme deposundaki yağ seviyesini takip ve kontrol etmek için kullanılır. Manyetik yağ seviye göstergesi yağ seviyesindeki ani değişikliklerde alarm ve açma sinyali verir.
2. Hava Kurutucu
Hava kurutucular genleşme depolu transformatörlerde kullanılır. Hava kurutucu genleşme deposuna bağlanır. Silika jel yardımı ile genleşme deposunun içindeki rutubet ve toz tutulur. Silika jelin miktarı transformatördeki yağ miktarına bağlıdır.
3. Yağ Sıcaklık Göstergesi
Kapak üzerine veya tankın yanlarına kaynatılan termometre ceplerine yerleştirilen yağ sıcaklık göstergesi, yağın en üst sıcaklığını takip ve kontrol eder. Maksimum göstergeli, elektriksel kontaksız veya tek ya da çift elektriksel kontaklı olabilir. Eğer sıcaklık tahmini değerleri aşarsa kontaklı termometreler alarm veya açma sinyali verirler.
4. Buchholz (Gaz toplama ve Alarm) Rölesi
Buchholz rölesi, transformatör içinde oluşan düşük ve yüksek yoğunluklu deşarj ve arkların oluşturduğu gazları toplar. Genleşme depolu transformatörlerde kullanılır. Röle tek veya çift kontaklı olabilir. Eğer Buchholz rölesinde belli bir miktarın üzerinde gaz toplanırsa hem alarmı hem de açma sinyalini harekete geçirir. Ayrıca düşük yağ seviyesinde Buchholz rölesi dışarıya alarm sinyali verir. Buchholz rölesi aşırı ısınma gibi arızaları algılar ve sinyal vererek arızanın büyümesini önler.
5. Basınç Emniyet Valfi
Transformatörlerde hermetik koruma rölesi kullanılsa bile ek olarak basınç emniyet valfi de kullanılır. Basınç emniyet valfi transformatörün içindeki yükselen basıncı boşaltmaya yarar.
6. Hermetik Koruma Rölesi
630 kVA ve üstü güçteki hermetik transformatörlerde hermetik koruma rölesi kullanılır. Bu röle yağ göstergesi, termometre göstergesi, Buchholz rölesi ve ayrıca basınç rölesinin işlevlerini kapsar. Bunların yanında, müşteri isteklerine göre sargı termometresi, dijital termometre, gaz toplama birimi gibi ilave aksesuarlar yağlı tip güç transformatörlerine takılabilir.