YAĞLI TİP GÜÇ TRANSFORMATÖRLERİ

Güç transformatörleri 4 MVA’ya eşit veya daha büyük transformatörlerdir.Dinamik Group 4000 kVA-4O MVA arasında ve hem alçak hem yüksek gerilim tarafı 3.3 kV-66 kV olan güç transformatörleri üretir.

• Güç transformatörleri tek fazlı ya da üç fazlı olarak sipariş edilir.
• Dinamik Group üretimlerinde katkılı veya katkısız mineral yağ kullanmaktadır. Eğer talep edilirse yanmaz sıvılar da kullanılır.
• Güç transformatörleri şu soğutma sistemleri ile üretilir; ONAN (yağ-doğal hava-doğal) ONAF (yağ-doğal hava zorunlu – fanlı)
• Güç transformatörleri atmosfere açık genleşme depolu, atmosfere kapalı veya gaz yastıklı hermetik olarak üretilir.
• Güç transformatörleri boşta kademe değiştiricili veya yükte kademe değiştiricili olarak üretilir.
• Güç transformatörleri kablo kutulu veya koruma kutulu olarak üretilir.
• Güç transformatörleri porselen izolatörlü veya epoksi reçine izolatörlü olarak üretilir. Dinamik Group’un amacı müşteri isteklerini eksiksiz yerine getirmek ve müşteriye yüksek kalite sunmaktır.

Dinamik Group güç transformatörlerini müşteri istekleri, sözleşme şartları ve teknik standartlara (TS 267 EN 60076-1, IEC 60076-1, BS 171, DIN, ANSI, ENEL, ENDOSA, CSA vb.) göre üretir.

Teknik Özellikleri

 

Sargılar

Dağıtım transformatörleri için sargılar Alçak gerilim sargılarında iletken olarak bakır veya alüminyum kullanılır. Sargılar levha veya dikdörtgen kesitli kağıt ya da nomex izoleli telden üretilir. Eğer sargılar levhadan yapılırsa kat izolasyonu olarak termal dayanımı arttırılmış ve reçine ile kaplanmış şellaklı kağıt (DDP) kullanılır. Yüksek gerilim sargılarında müşteri isteğine bağlı olarak bakır veya aluminyum iletken kullanılır. Bobinler bilgisayar kontrollü tam otomatik makineler ile sarılmaktadır. Şerit izolasyon kağıdı (kraft veya termik olarak iyileştirilmiş şellaklı) nedeni ile kat izolasyonu kama şeklinde oluşur. Kat izolasyonunun özel yapısı darbe gerilimine karşı dayanımı artırarak: boşluksuz, katı ve mükemmel kalitede bobinlerin oluşmasına yardımcı olur. Güç transformatörleri için sargılar Hem alçak gerilim hem de yüksek gerilim bobinlerinde izoleli yassı bakır veya hazır atlatmalı (CTC) bakır iletkenler kullanılır. Sarım tekniği olarak kat sargı, sürekli disk sargı, helisel sargı ve vida sargı tipleri kullanılmaktadır.

 

Nüve

Transformatörlerin nüveleri soğuk haddelenmiş, çekirdekleri yönlendirilmiş, silisli saclardan yapılır. Nüveler birinci sınıf kalitede saclar kullanılarak üretilir. Nüve sacı seçimi, müşteri tarafından talep edilen boşta kayıp değerlerine göre yapılır. Saclar Georg tarafından üretilmiş modern kesme makinelerinde çapaksız olarak boylamasına kesilir. Nüveler aralıksız olarak dizilir. Nüveler Step-lap, Over-lap, 90° kesilmiş, delikli veya deliksiz olarak üretilmektedir.

Aktif Kısım ve Kapak

Nüve, bobin ve üst kapağın montajı, kısa devre kuvvetlerine karşı direnci artırıcı şekilde dizayn edilir. Standart transformatörlerin aktif kısımlarını kapsayan üst kapak, civatalarla tanka monte edilir. Diğer bir uygulama, aktif kısmın direk tanka montajıdır. Üst kapağın bağlantı kısımları, yüksek gerilim izolatörleri ve ark boynuzları, paslanmaz çelikten ya da paslanmaya karşı dirençli, özel boya kaplı maddelerden yapılır. İzolatörler (Buşingler), aksesuarlar, koruma kutusu ya da kablo kutusunun yerleşimi müşteri isteğine bağlı olarak kapak üstü veya transformatörün yan duvarlarına yapılır.

 

Tank

Tanklar ve üst kapaklar yumuşak çelikten yapılmaktadır. Dağıtım transformatörlerinin soğutma yüzeyleri dalga duvarlardan oluşur. Dalga duvarlar aynı zamanda tankın yan yüzeyini oluşturur. Taban sacı, yanlar ve çerçeve sızdırmaz şekilde kaynatılır. 4000 kVA’ya kadar olan transformatörlerde soğutma yüzeyi olarak dalga duvar kullanılabilir. Ayrıca radyatörleri soğutma yüzeyi olarak kullanmak mümkündür. Kaynaktan sonra her tankın yağ sızdırmazlık testinden geçmesi gerekir. Bu nedenle her tank üretildikten sonra basınç altına alınır. Biten tanklar ve üst kapaklar DIN standartlarına uygun olarak kumlanır. Eğer müşterinin özel istekleri varsa ya da kumlama için çeşitli talepler var ise Dinamik Group bu istekleri karşılayacak düzeneğe sahiptir. Üst kapaktaki buşingleri IEC 60144’e uygun sacdan yapılmış bir kutunun içine almak mümkündür. BS 2562’ye göre kablo kutusu tankın yanlarına takılabilir.

 

Boyama

Standart olarak transformatörler RAL 7033 rengindedir. Transformatör tankları daldırma ve püskürtme yöntemi ile boyanır. Boyama yöntemi müşteri isteğine ve transformatörün çalışma koşullarına uygun olarak seçilir. Dinamik Group müşteri isteğine göre değişik uygulamalarda (çinko kaplama), değişik film kalınlığında veya değişik renklerde trafo teklif edebilir. Ayrıca eğer istenirse sıcak daldırma galvanizli tanklar imal edilebilir.

 

Kurutma ve Yağ Doldurma

Transformatörlerin aktif kısmı (nüve, bobin, kapak) fırınlarda yüksek vakum altında kurutulur. Kurutma işlemi transformatörün cinsine, gücüne ve gerilimine göre değişir. Yağ dolumu yüksek vakum altında yapılır.

 

Aksesuarlar

Transformatörleri korumak için başlıca aşağıdaki aksesuarlar kullanılır.
1. Yağ Seviye Göstergesi
Manyetik yağ seviye göstergesi genleşme deposundaki yağ seviyesini takip ve kontrol etmek için kullanılır. Manyetik yağ seviye göstergesi yağ seviyesindeki ani değişikliklerde alarm ve açma sinyali verir.
2. Hava Kurutucu
Hava kurutucular genleşme depolu transformatörlerde kullanılır. Hava kurutucu genleşme deposuna bağlanır. Silika jel yardımı ile genleşme deposunun içindeki rutubet ve toz tutulur. Silika jelin miktarı transformatördeki yağ miktarına bağlıdır.
3. Yağ Sıcaklık Göstergesi
Kapak üzerine veya tankın yanlarına kaynatılan termometre ceplerine yerleştirilen yağ sıcaklık göstergesi, yağın en üst sıcaklığını takip ve kontrol eder. Maksimum göstergeli, elektriksel kontaksız veya tek ya da çift elektriksel kontaklı olabilir. Eğer sıcaklık tahmini değerleri aşarsa kontaklı termometreler alarm veya açma sinyali verirler.
4. Buchholz (Gaz toplama ve Alarm) Rölesi
Buchholz rölesi, transformatör içinde oluşan düşük ve yüksek yoğunluklu deşarj ve arkların oluşturduğu gazları toplar. Genleşme depolu transformatörlerde kullanılır. Röle tek veya çift kontaklı olabilir. Eğer Buchholz rölesinde belli bir miktarın üzerinde gaz toplanırsa hem alarmı hem de açma sinyalini harekete geçirir. Ayrıca düşük yağ seviyesinde Buchholz rölesi dışarıya alarm sinyali verir. Buchholz rölesi aşırı ısınma gibi arızaları algılar ve sinyal vererek arızanın büyümesini önler.
5. Basınç Emniyet Valfi
Transformatörlerde hermetik koruma rölesi kullanılsa bile ek olarak basınç emniyet valfi de kullanılır. Basınç emniyet valfi transformatörün içindeki yükselen basıncı boşaltmaya yarar.
6. Hermetik Koruma Rölesi
630 kVA ve üstü güçteki hermetik transformatörlerde hermetik koruma rölesi kullanılır. Bu röle yağ göstergesi, termometre göstergesi, Buchholz rölesi ve ayrıca basınç rölesinin işlevlerini kapsar. Bunların yanında, müşteri isteklerine göre sargı termometresi, dijital termometre, gaz toplama birimi gibi ilave aksesuarlar yağlı tip güç transformatörlerine takılabilir.